V Gorenjskem muzeju so zaposlene tri restavratorke. Vse tri so diplomirale na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Kaj pravzaprav delajo restavratorji v muzeju? V muzejskih depojih Gorenjskega muzeja hranijo več kot 20000 predmetov. Razdeljeni so po oddelkih; likovna dela, arheološke najdbe, predmeti s področja etnologije… Razumljivo je, da je naloga muzejev ne le preučevanje in razstavljanje teh predmetov, temveč tudi skrb, da jih v čim boljšem stanju ohranimo tudi za prihodnje rodove. Restavrator načrtuje in izvaja konservatorska in restavratorska dela na predmetih kulturne dediščine. Skrbi za njihovo pravilno hrambo, nego in vzdrževanje.
Restavrator je pogosto izpostavljen nevarnostim, ki jih povzročajo mikroklimatske razmere in delo v ozračju, kjer so hlapi, prah in mikrobi. Pogosti so prisiljeni položaji telesa, obremenjen je vid, občasno pa delo poteka na višini. Včasih ga ogroža tudi nevarnost sevanja.
Delo konservatorjev in restavratorjev v muzeju, ki pogosto ostane skrito očem širše javnosti. Ljudje na razstavah občudujejo predmete, le redko pa pomislijo, da je vanje vloženega mnogo dela in znanja. Zato smo v letu 2020 v Gorenjskem muzeju pripravili konservatorsko-restavratorsko razstavo z naslovom Nazaj k predmetu. Na razstavo smo vključili izbrane muzealije iz različnih obdobij, zbirk in materialov (predmeti iz usnja, kovine, keramike, lesene plastike, slike na platnu in poslikano pohištvo). Predstavili smo fotografske posnetke posameznih konservatorsko-restavratorskih posegov.
Podrobnejše informacije najdete na spodnji povezavi Restavrator – stik s preteklostjo.