Razstava 23 umetnikov iz Ukrajine, udeležencev projekta CUTOUT COLLAGE ART
Refleksija, razmišljanje o spremembah v sebi, spremembah v dojemanju okolja, države, v kateri živimo, in vrednot. Leto 2024 – vse tisto, kar se je sprva zdelo strašljivo ob začetku vojne invazije v Ukrajini, je zdaj nova normalnost, ki Ukrajince ločuje od tistih, ki niso seznanjeni z življenjem v državi v vojni. Ne zavedamo se, kako živimo v stalnem adrenalinu, fatalizmu in hitrem ritmu, hkrati pa poskušamo preživeti in uživati. Kako si? Kaj danes vidiš v sebi? Ti si nadčlovek! Kajti ostajaš človek.
CUTOUT od leta 2021 vedno obravnava pomembne teme o človečnosti, družbenih vprašanjih in vojni. Spomladi 2024 je bil čas zrel, da se je 20 umetnikov in 3 kuratorke pogledalo globoko vase in se vprašalo: "Kako se v resnici počutimo?" Vsi so doživeli velike travme od leta 2022; nekateri so izgubili ljubljene osebe ali premoženje, drugi so bili izpostavljeni spolnemu in fizičnemu nasilju s strani ruskih okupatorjev. Ta razstava v ospredje postavlja nekaj drugega, njihovo dobro počutje. Prvič je bila izvedena v CUTOUT COLLAGE STUDIU maja 2024.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Sodelujoči umetniki: Lesia Aikhert, Marta Andrusenko, Daria Balova, Mila Cheprasova, Hanna Denysenko, Pawlo Dubinin, Jen Kogan, Oksana Maiarchuk, Valeriya Miroshnikova, Nataliia Okhman, Vika Ostrenko, Ganna Rusyava, Annete Sagal, Yaroslava Shkolna, Julia Sonata, Luba Stegnienko,Katya Syta, Olha Syta, Tetiana Tretiakova, Anna Vlasenko, Kateryna Zhidkova, Anna Zhukova, Daria Zymenko
KURATORICE:
Annete Sagal (UA), soustanoviteljica CUTOUT projekta, je certificirana likovna terapevtka, multidisciplinarna umetnica in kustosinja ter članica ukrajinskega združenje za likovno terapijo. Leta 2018 je diplomirala iz mednarodnih odnosov in kulturne diplomacije na Andrzej Frycz Modrzewski Univerzi v Krakovu. Leta 2023 je pridobila certifikat za likovno terapijo pri delu z otroki in odraslimi na Inštitutu za višjo psihologijo in telesne terapije, leta 2024 pa je prejela certifikat za zdravljenje z umetnostjo z Univerze na Floridi.
Katya Syta (UA), soustanoviteljica CUTOUT projekta, je sodobna ukrajinska kolažna umetnica, avtorica mojstrskih tečajev o kolažu in eksperimentatorka, ki se je usmerila v čustveni in filozofski kolaž. Kot strokovnjakinja za komunikacijo, mentorica, aktivistka in prostovoljka je tudi kustosinja in koordinatorka razstave CUTOUT COLLAGE FESTIVAL. Je ena ključnih oseb, ki popularizira kolaž v Ukrajini.
Olha Syta (UA), soustanoviteljica CUTOUT projekta, živi in dela v Kijevu. Leta 2006 je pridobila osnovno umetniško izobrazbo na Akademiji sodobne umetnosti Salvador Dali v Kijevu. Leta 2010 je diplomirala iz umetnostne zgodovine, leta 2011 pa magistrirala iz notranjega oblikovanja in pohištva na Kijevski nacionalni univerzi za tehnologijo in oblikovanje (KNUTD).
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Projekt podpira “Culture Helps / Культура допомагає” – projekt, ki ga sofinancira EU Program za ustvarjalnost in ga izvajata Insha Osvita (UA) in zusa (DE). Mnenja in stališča so izključno od producentov projekta in ne odražajo nujno mnenj Evropske unije ali Izvršnega agenta za izobraževanje in kulturo EU (EACEA). Evropska unija in EACEA za program nista odgovorna.