Razstava bo na ogled od 25. 8. 2015 do 13. 9. 2015
V Galeriji Stolpa Škrlovec se konec avgusta predstavlja Jaka Bonča, umetnik in profesor na Fakulteti za arhitekturo, ki na razstavi združuje abstrakno, nepredstavno izražanje, tipografijo in sodobno glasbo, ki temelji na matematiki. S takšnim likovnim izražanjem je začel preden so računalniki postali dostopni, delo z računalnikom pa simulira tako, da sam razmišljal kot računalnik.
Bonča najprej naredi pisavo, torej vrsta znakov z v naprej določenimi medsebojnimi razmaki. Vsako obliko pripiše tipki na tipkovnici. Pisave so večinoma monospace - vsi znaki so enako široki. Pisave je naprej oblikoval s Fontographerjem in s FontLabom, nato s programom Glyphsi. Kar sledi, je stavljenje. Stavi, kot bi stavil matematično formulo: »črke« z eksponenti in indeksi. V zadnjih letih uporablja tudi v naprej stipkano besedilo in pa rešene sudokuje. Za stavljenje je najprej uporabljal QuarkXPress, sedaj pa dela v InDesignu.
Leta 787 so na Drugem nicejskem koncilu obsodil ikonoklazem, oziroma boj zoper svete kipe in podobe, kot heretičen. Razglasili so kot dogmo, da je svete kipe in podobe dovoljeno in priporočljivo častiti. Z malo predrznosti bi lahko rekli, da so na tem Sedmem vesoljnem cerkvenem zboru ustoličili Andy Warhola in postavili veščino ornamentiranja na stranski tir. Ravno nasprotno situacijo pa imamo v islamu. (Jaka Bonča)
Matematično gledano so vzorci izometrične preslikave v ravnini. To so ponavljanje, premik, zasuk—vrtež, zrcaljenje—več vrst, povečevanje in pomanjševanje … (Jaka Bonča)
Mrežni sistem je pripomoček, ne zagotovilo. Dopušča veliko možnih načinov uporabe in vsak oblikovalec lahko najde rešitev primerno njegovemu osebnemu načinu. Toda mrežo se moramo naučiti uporabljati; to je umetnost ki jo moramo vaditi. (Josef Müller—Brockmann)
Pet strateških veščin: iz situacije izhajajo mere, iz mer sledijo ocene, iz ocen sledijo analize, iz analiz sledi tehtanje, iz ravnotežja sledi zmaga. (Sun Tzu)
Ko se zdi, da ni reda, je konec vsakega reda. (Lu Ch’Ai)
Ko se zdi, da ni metode, je konec vsake metode. (Lu Ch’Ai)
Z vzorcem, sadom oblikovanja, lahko merimo kulturo. (William Feaver)
O AVTORJU
Jaka Bonča, rojen 1962 v Ljubljani, je leta 1987 diplomiral, leta 1990 magistriral in leta 1993 doktoriral na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani. Zaposlen je kot profesor na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani.
NAGRADE
SAMOSTOJNE RAZSTAVE
IZBOR SKUPINSKIH RAZSTAV ZADNJIH PETIH LET