Do spletnega priročnika dostopate na tej povezavi.
Namen priročnika je predstaviti koristi tekstilnega ustvarjanja za posameznika in družbo. Kadar je ročno delo prostovoljna in prostočasna aktivnost, pozitivno deluje na našo telesno, psihično in socialno dobrobit in krepi kakovost naših življenj. Tekstilne skupnosti predstavljajo vir znanja, s katerim lahko krepimo družbene sisteme (nege, oskrbe, zdravja, tranzicije, emancipacije idr.). Družbena vloga tekstilnega ustvarjanja v skupini je v obstoječi strokovni praksi in literaturi vedno znova prepoznana kot izjemno pomembna. Pripadnost pletilskemu/tkalskemu krogu ali združenju pa je korak v družbeno blagostanje.
Priročnik prinaša sistematično navedbo značilnosti, koristi in priporočil za različna razvojna izhodišča, kjer so tekstilne skupnosti in projekti prepoznani kot prostori dobrobiti in zdravja, samoraziskovanja in refleksije, povezanosti in pripadnosti, okrepljene identitete (tako osebne kot kolektivne), kulturno-socialnih tranzicij, emancipacije, aktivizma in družbenih sprememb. Vsebine in informacije sta avtorici Jasmina Ferček in Zala Orel pridobili v intervjujih s predstavnicami mednarodnih dobrih praks in letos poleti v Kranju organiziranemu posvetu o Opolnomočujočih tekstilnih skupnostih.
V priročnik so vključena najpomembnejša spoznanja in izkušnje Hasnije Dugonjić, vodje skupine Razkrite roke, Anke Pintar, vodje skupnosti Breja Preja, Tjaše Bavcon, tekstilne oblikovalke iz kolektiva Oloop, Martine Kališek, vodje skupine No-Border Craft, Barbare Brinovec Pribaković, psihologinje in tekstilne rokodelke, ter Svetlane Slapšak, antropologinje in poznavalke zgodovine tekstilnih skupnosti. Iz tujine so svoja znanja, načela, veščine in izzive, ki so jih srečale na svoji profesionalni poti, delile Lisa Garlock, likovna terapevtka, tekstilna oblikovalka in skrbnica Storycloth Database, Savneet Talwar, likovna terapevtka, avtorica in aktivistka, Katy Emck, vodja projekta Fine Cell Work, in Rachael Matthews, vodja tekstilne skupnosti Rag School, avtorica in profesorica.
Več o programu BIEN tekstilna kultura: https://layer.si/bien/kr/opolnomocujoce-tekstilne-skupnosti-in-njihov-druzben-pomen/
Jasmina Ferček je tekstilna umetnica in magistrica pomoči z umetnostjo, ki skozi pogovore z ženskami raziskuje pomen njihove ustvarjalne izkušnje s tekstilom. V kolektivu Oloop že 20 let deluje na področju participatorne in psiho-socialno angažirane tekstilne umetnosti. Vpliv ustvarjanja s tekstilom na dobrobit in zdravje žensk je raziskala v magistrskem delu, nato pa leta 2022 o tem napisala knjigo z naslovom Moč tekstila. Je tudi članica Slovenskega združenja umetnostnih terapevtov (SZUT) in Evropskega združenja za likovno terapijo (EFAT).
Zala Orel je leta 2014 zaposlena v Zavodu Carnica kot izvršna producentka in umetniška direktorica. Deset let je bila odgovorna za umetniško vizijo in razvoj kulturnih programov Layerjeve hiše. Od leta 2019 razvija Bienale tekstilne umetnosti BIEN, kjer deluje kot izvršna producentka in glavna kuratorka. Orel ima magisterij iz komunikacij na Univerzi v Ljubljani in je doktorska kandidatka na Karlovi univerzi v Pragi, kjer se specializira za socialno geografijo in regionalni razvoj.
BIEN tekstilna kultura / Textile Culture v partnerstvu izvajata dve nevladni organizaciji, Zavod Carnica iz Kranja in Zavod Oloop iz Ljubljane. Cilji programa so krepitev znanja in praks med posamezniki iz nevladnega, raziskovalnega, izobraževalnega in oskrbovalnega okolja ter seznanjanje oblikovalcev politik in javnosti o koristnih učinkih skupinskega tekstilnega ustvarjanja. Program želi zapolniti vrzel na področju raziskovanja družbenega pomena in učinkov tekstilnega ustvarjanja kot psihosocialne podpore na slovenski in mednarodni ravni.
Dodatne povezave:
Do spletnega priročnika dostopate na tej povezavi.
Več informacij o projektu je dostopnih na tej povezavi.
Video posnetek posveta ter intervjuji so dostopni na tej povezavi.
Podpora:
Priročnik je podprt s sredstvi Programa ACF v Sloveniji 2014–2021.
Jasmina Ferček je prejemnica delovne štipendije Ministrstva za kulturo RS za leto 2023. Priročnik, raziskava in predstavitev na mednarodni konferenci Art and Health so bili financirani tudi iz tega vira.