Medvrsticami, festival neukročenega verza, v Layerjevo hišo prihaja peto leto. Predstavlja odprt prostor za srečevanje ljubiteljev poezije in sodobnih načinov izražanja. Z aktualnimi avtorji domače literarne scene in delavnicami, ki poezijo na raznolike načine postavljajo v prostor, vabi vse generacije k aktivni kreativnosti in udeležbi na poetoloških dogodkih. Medvrsticami se upira vsem stereotipom, etiketam in žanrom ter stremi h kritičnemu mišljenju in iskanju novih form poezije in poetičnega.
Kot uvodni dogodek letošnjega festivala z veseljem napovedujemo tudi predstavitev pesniške zbirke Ukrštene reči, frontmena skupine Partibrejkers, Zorana Kostića Caneta. Dogodek bo potekal 17. septembra.
P R O G R A M
Torek, 17. 9.
19.00 Predstavitev pesniške zbirke Ukrštene reči avtorja Zorana Kostića Caneta / Stolp Škrlovec
Četrtek, 19. 9.
16.00 Napiši verz! / Layerjeva hiša
17.00 Podobe in besede poezije, delavnica 1/3 / Kavarna Layer
19.00 Otvoritvena večerja Jabk z Vesno Liponik / Stolp Škrlovec
Petek, 20. 9.
16.00 Knjižni sejem / Kavarna Layer
17.00 Podobe in besede poezije, delavnica 2/3 / Kavarna Layer
19.00 Poezija v prostoru: Jan Hostnik, Gal Grobovšek, Sara Fabjan, odprtja razstav / Kavarna Layer
20.00 Koncert 3:rma / Stolp Škrlovec
Sobota, 21. 9.
10.00 Knjižni sejem / Kavarna Layer
11.00 Pop-up kranska slama / Kavarna Layer
11.00 Podobe in besede poezije, delavnica 3/3 / Kavarna Layer
13.00 Odprtje razstave Podobe in besede poezije in voden ogled po festivalskih razstavah / Kavarna Layer
15.00 Sodi knjigo po platnicah, okrogla miza o dizajnu z oblikovalskim stuidem AA in Zoranom Pungerčarjem / Galerija Layerjeve hiše
17.00 Literarna čajanka s Tanjo Božić/ Kavarna Layer
18.00 SOS SLAM s Kristianom Koželjem, delavnica / Kavarna Layer
20.00 Predizbor za državno prvenstvo v slam poeziji + Zlitina/ Stolp Škrlovec
Nedelja, 22. 9.
11.00 Pop-up kranska slama / Antikvariat Fragmenti
16.00 Knjižni sejem / Kavarna Layer
18.00 Izid pesniške zbirke Jaz in jaz in jaz in jaz in jaz in jaz avtorice Ane Štular / Stolp Škrlovec
20.00 Ana Pepelnik, Primož Čučnik in Tomaž Grom: CPG / Stolp Škrlovec
Več informacij o dogodkih v opisu spodaj (klik na +).
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Dogodek je del programa literarnih prireditev, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
Torek, 17. 9.
19.00 Zoran Kostić Cane: Ukrštene reči, predstavitev pesniške zbirke / Stolp Škrlovec
Zoran Kostić Cane, frontman skupine Partibrejkers, je izdal svojo prvo zbirko poezije – Ukrštene reči. Njegova lirika tokrat ni vtkana v rock and roll mozaik enega najbolj znanih in cenjenih bendov s teh prostorov, temveč stoji samostojno na papirju. »To ni prijazna knjiga, bralec. Iz nje ne boš mogel mirno recitirati poezije. Vsaka pesem tukaj ni srečanje, temveč soočenje. Držala te bo budnega, ne bo ti pustila, da si oddahneš, ves čas boš imel občutek, da te opazuje ogledalo. Tu pesmi kričijo, tudi ko šepetajo, misli so ostre kot britvica, tako v duru kot v molu. Rime so včasih graje, včasih zbadljivke. Kajti v teh pesmih se človek brezkompromisno spopada z usodo in življenjem: s svojim, pa tudi s tvojim. Dalj ko bereš, bolj te ta knjiga skrbi, žalosti in te vse bolj zadeva. Ko jo končaš, boš našel tanko zlato nit: to je knjiga, ki ti bo dala pogum in te ne bo pustila brez upanja,« piše v uvodniku, ki ga je napisala Ivana Dimić.
Četrtek, 19. 9.
16.00 Napiši verz! / Layerjeva hiša
Vabljeni, da svoje pesmi, misli, ideje ter pomisleke v obliki verzov napišete na plakat v Layerjevi hiši.
17.00 Podobe in besede poezije, delavnica 1/3 / Kavarna Layer
Na delavnici bomo poizkušali združiti poezijo, to začutiti in na likovni način brati skozi proces ustvarjanja avtorskih kolažev. Osebne izkušnje, oblikovane v likovna dela, narejene v tehniki kolaža z reciklažo tiskanim materialov iz Layerjeve hiše, bomo na koncu ponovno združili v vizualno zbirko besed in podob v obliki razstave. Mentorica delavnice je Mojca Senegačnik (@mamaf). Število mest na dogodku je omejeno. Zagotovite si svoje s prijavo na rezervacije@layer.si.
Mojca Senegačnik je rojena 1971 v Celju, kjer danes tudi živi in dela. V preteklih letih je delovala kot soorganizatorka razstav in različnih kulturnih dogodkov ter mentorica študijskih ustvarjalnih skupin za odrasle in mladino v Komnu, Štanjelu in Sežani. Deluje kot redna sodelavka KunstHaus produkcije pri Zavodu ljudski muzej Rogaška Slatina, kot soorganizatorka in soavtorica dogodkov pri projektu Hiša na hribu in v Društvu likovnih umetnikov Celje. Redno sodeluje v skupinskih razstavnih projektih in razstavljam samostojne avtorske projekte tako v umetniških galerijah kot tudi v nekonvencionalnih razstavnih in drugih javnih prostorih. Skozi sooblikovanje skupnostnih umetniških praks in udeležbo v kolektivnih akcijah razvija in osmišlja svoj odnos do sveta.
19.00 Otvoritvena večerja Jabk z Vesno Liponik / Stolp Škrlovec
Jabk nadaljuje in poglablja raziskovanje, ki je bilo v ospredju že v prvencu Vesne Liponik roko razje: kako v govorici umetniško verodostojno upodobiti oziroma govorno utelesiti raznovrstne čezvrstne odnose med bitji, razumljenimi onkraj binarne sheme človeškega in nečloveškega in na ozadju uvida, da nobeno od teh bitij ne obstaja pred samim odnosom. …Skozi reprezentacije izkušnje smrti bližnjih, oblik medvrstnega nasilja, ljubezenske in seksualne strasti, skupnostnega delovanja (delavskih) kolektivov, lezbiškega sestrstva, transgeneracijskih prenosov travm se Jabk vseskozi ukvarja tudi z vprašanjem, kako v preseku spola, razreda, starosti, vrste nastajajo identitete…
-Varja Balžalorsky Antić
Večerja Jabk je literarno-kulinarični performans in izkustveni dogodek, ki bo premierno predstavljen v Stolpu Škrlovec in se vsebinsko navezuje na avtoričino zbirko pesmi z istoimenskim naslovom Jabk. Število mest na dogodku je omejeno. Zagotovite si svoje s prijavo na rezervacije@layer.si.
Četrtek, 20. 9.
11.00 Knjižni sejem slovenskih založb / Kavarna Layer
Od petka popoldne in vse do konca festivala se nam bodo v Layerjevi hiši pridružile tudi izbrane slovenske založbe. Mogoč bo tudi nakup knjig gostov festivala. Prav tako se nam bodo na stojnicah s prav posebno ponudbo pridružili tudi Vesna Liponik in kolektiv Mostiček.
17.00 Podobe in besede poezije, delavnica 2/3 / Kavarna Layer
19.00 Odprtje festivalskih razstav: Jan Hostnik, Gal Grobovšek, Sara Fabjan / Layerjeva hiša in staro mestno jedro
20.00 Koncert 3:rma / Stolp Škrlovec
3:rma je kantavtorski projekt, ki gradi most med glasbo in poezijo, katere avtorici sta Urška in Maša. Plava v jazzovskih, pop in folk vodah ter se dotika tematik kot so feminizem, brezizhodna razmerja, vera ipd. Glasbenici iščeta inspiracijo v kantavtorjih, kot so Bob Dylan, Laura Marling in Leonard Cohen, pesnikih, kot so Edna Saint Vincent Millay, Emily Dickinson, Reiner Maria Rilke ter zapisih, kot je The Second Sex avtorice Simone de Beauvoir. Projekt predstavlja kontrast med spevnimi melodijami in težkimi tematikami, kot je npr. življenjski kontrast med idealom in realnostjo. Avtorici želita na tak način, skozi lepo in poslušljivo glasbo, spodbuditi razmišljanje o temah in problemih, ki jih ljudje pogosto preslišimo in spregledamo.
Sobota, 21. 9.
10.00 Knjižni sejem / Kavarna Layer
11.00 Pop-up kranska slama / Kavarna Layer
11.00 Podobe in besede poezije, delavnica 3/3 / Kavarna Layer
13.00 Odprtje razstave Podobe in besede poezije in voden ogled po festivalskih razstavah / Kavarna Layer
15.00 Sodi knjigo po platnicah, okrogla miza o dizajnu / Galerija Layerjeve hiše
Festival Medvrsticami se osredotoča na umeščanje poezije v prostor, prav oblikovalci knjig pa so tisti, ki se na to osredotočajo v svojem vsakodnevnem delu. Kaj torej pomeni oblikovati knjigo in kaj pomeni dobro oblikovati knjigo? Zakaj je to sploh pomembno in ali bi v resnici morali soditi knjigo po platnicah? Na okrogli mizi se nam bodo pridružili oblikovalci Zoran Pungerčar in oblikovalski tandem AA, ki ga sestavljata Anja Delbello in Aljaž Vesel. Pogovor bo vodil literarni kritik, urednik in novinar Gašper Stražišar.
Zoran Pungerčar je grafični oblikovalec, ki je aktiven na področju oblikovanja knjižnih naslovnic, prelomov knjig, katalogov, revij ter vizualnih identitet. Od leta 2013 oblikuje knjižne naslovnice zbirke Prišleki, ki izhaja pri založbi LUD Literatura. Na bienalu slovenskega oblikovanja Brumen je bila zbirka nagrajena v kategoriji najlepše oblikovanih knjižnih naslovnic leta 2015, 2017 in 2022. Leta 2023 je prenovil revijo Literatura, ki izhaja pri isti založbi. Leta 2022 je soustanovil in oblikovno zasnoval mednarodno revijo o sodobni umetnosti ETC. Od leta 2011 vodi založbo Look Back and Laugh, ki deluje na področju umetniških publikacij in fanzinov. Leta 2023 je soustanovil založbo No! Press, kjer deluje tudi kot likovni in tehnični urednik. Med njegovimi zadnjimi projekti so podoba za festival fotografije Kranj Foto Fest in mednaordni umetniški trienale EKO 9, ki ga organizira UGM Maribor.
Anja Delbello in Aljaž Vesel tvorita oblikovalski tandem AA, katerega pristop je oblikovanje, ki je osnovano na vsebini in ima v mislih končnega uporabnika/bralca/gledalca. Večinsko delujeta na področju kulture: za muzeje, galerije, gledališča, festivale, založnike in medije oblikujeta vizualne identitete, plakate, informacijske grafike, fokus studia pa je v zadnjih letih predvsem oblikovanje publikacij, za kar sta bila že večkrat nagrajena tako doma kot v tujini. Za fotoknjige Pastirji in klavnica (za fotografa Simona Changa), Skriðusögur (za islandski Ströndin Studio) in Heroes (za založbo The Angry Bat), stripovsko antologijo Striburger 30: Dirty Thirty (za zavod Forum Ljubljana) ter katalog Universum Plečnik (zaMuzej za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani) sta prejela nagrade newyorškega Type Directors Cluba, kalifornijske revije Communication Arts, bienala slovenskega oblikovanja Brumen in Slovenskega knjižnega sejma.
17.00 Literarna čajanka s Tanjo Božić/ Kavarna Layer
Festival Medvrsticami otvarja že tretjo sezono literarnih čajank v Layerjevi hiši, pogovore o literaturi ob piškotih in čaju. Na prvi čajanki te sezone se nam bo pridružila pesnica Tanja Božić. Tanja Božić (1995) je zaključila študij primerjalne književnosti in francoščine na ljubljanski Filozofski fakulteti. Leta 2024 je objavila pesniško zbirko Vejo po vejo (LUD Literatura), pesmi in kratke zgodbe pa redno objavlja tudi v tisku in na spletu. Leta 2020 je bila imenovana za vitezinjo 20. Pesniškega turnirja Založbe Pivec, leta 2022 dobitnica nagrade mlado pero časopisne hiše Delo. V soavtorstvu z Natalijo Milovanović je jeseni leta 2019 objavila dvojezični chapbook performativnega pesniškega dvogovora Udomačevanje domačih živali / Pripitomljavanje domaćih životinja. Živi, piše in dela v Ljubljani.
18.00 SOS SLAM s Kristianom Koželjem, delavnica / Kavarna Layer
Slam je, čeprav na to včasih radi pozabljamo, v enaki meri poezija kot njena interpretacija. Čeprav se je na mnogih krajih skrčil na zgolj svojo družbeno angažirano razsežnost, je pokrajina slama precej širša in bolj raznovrstna. Kakšna naj bo poezija slamovskih odrov. Kako izoblikovati svoj edinstven pesniški glas? Kako najti performativno strategijo, ki bo v sozvočju z njim? Kdo odloča o tem, kaj je močan slamovski nastop, ki pusti svoje sledi? Verjetno bomo delavnico zapustili z več novimi vprašanji, kot odgovori na zgoraj zastavljena. A prav to je srce kreativnega procesa – nikoli presahnjen vir vprašanj. Delavnico slam poezije bo vodil Kristian Koželj. Število mest na dogodku je omejeno. Zagotovite si svoje s prijavo na rezervacije@layer.si.
Kristian Koželj je urednik pri Založbi Pivec, pesnik, igralec in pedagog. Deset let je bil član Igralskega studia bratov Vajevec v okviru katerega je leta 2017 uprizoril monodramo Alessandra Baricca Devetsto. Leta 2018 je pri Hiši poezije izšel njegov pesniški prvenec Muzej zaključenih razmerij, istega leta pa je prejel nagrado revije Sodobnost za najboljši slovenski esej. Leta 2021 je na Pesniškem turnirju postal vitez poezije. Bil je tudi podprvak prvega državnega prvenstva v slamovski poeziji. Poezijo in eseje redno objavlja v najuglednejših literarnih revijah doma in v tujini. Že desetletje je mentor srednješolskim pesnikom in igralcem. Je ustanovitelj in umetniški vodja Festivala Izrekanja, ki od leta 2018 preučuje in predstavlja preplet poezije in različnih uprizoritvenih medijev. Festival je v svoji krstni izvedbi gostil začetnika slamovske poezije Marca Kellyja Smitha. Aprila in maja 2024 se je na povabilo ameriškega State Departmenta v ZDA udeležil tritedenske izmenjave International Visitor Leadership Program na temo Promoting Social Change Through the Arts.
20.00 Predizbor za državno prvenstvo v slam poeziji + Zlitina/ Stolp Škrlovec
Predizbor za državno prvenstvo v slam poeziji je zdaj že stalnica Festivala Medvrsticami. Najboljša dva tekmovalca večera se bosta uvrstila na državno prvenstvo, ki bo potekalo 19. oktobra v Mariboru, zmagovalec pa bo prejel tudi simbolično nagrado. Program bo popestrila zasedba Zlitina. Dogodek bo moderirala urednica Layerjeve založbe Hana Bujanović Kokot. Slamerji vabljeni k prijavi na rezervacije@layer.si.
Zlitina je glasbena zasedba dveh, ki električne ter akustične zvoke skladata v karseda smiselno entropijo. Na tolkalih je Janez Sagadin, na sintetizatorju ter prečni flavti je Mišel Kosi. Kozmičnemu Om-u bosta dodajala svoje primesi zvoka, kar bo rezultiralo v zvočni zlitini.
Nedelja, 22. 9.
11.00 Pop-up kranska slama / Antikvariat Fragmenti
16.00 Knjižni sejem / Kavarna Layer
18.00 Izid pesniške zbirke Jaz in jaz in jaz in jaz in jaz in jaz avtorice Ane Štular / Stolp Škrlovec
Ana Štular, članica kranske slame in pesnica, pri založbi Črne skrinjica predstavlja svoj knjižni prvenec Jaz in jaz in jaz in jaz in jaz in jaz … Pesniška zbirka, ki jo je slikovno opremil Andrej Štular, je surova izpoved mlade avtorice, s katerim si jasno kuje svojo pot. Pogovor bo vodil literarni kritik, urednik in novinar Gašper Stražišar.
20.00 Ana Pepelnik, Primož Čučnik in Tomaž Grom: CPG / Stolp Škrlovec
CPG Primoža Čučnika, Ane Pepelnik in Tomaža Groma je interakcija govorjene besede in eksperimentalne zvočne slike, ki pa ne služi samo kot podlaga glasovno-pomenskemu nastopu, temveč se oba medija medsebojno dopolnjujeta in sodelujeta na način godbene improvizacije. Grom in Čučnik gradita zvočnost s pomočjo kontrabasa, zvočil in igral, uporabnih predmetov, najrazličnejših tolkal in »primitivnih« izvirov zvoka (npr. igrače, radijski šum, itn.) ali z eksperimentalno rabo gramofona. Ana Pepelnik branje tekstovnega kolaža nadgrajuje s trenutnimi prebliski, menjavanjem glasovnih leg in hitrosti branja, krajšimi ponavljanji in variacijami na tekstovno podlago. Nastop je inovativen poskus povezovanja različnih govoric „besede, zvoka, hrupa, šuma, tišine“, ki jih akterji, v luči sodobnih in inovativnih tokov v glasbi dvajsetega stoletja, razumejo kot enakovredne dele celote.
Primož Čučnik – mala zvočila, gramofon, povratna zanka, teksti
Ana Pepelnik – govor, glas
Tomaž Grom – mala zvočila, elektronika, kontrabas