Pod površjem​ / Under the Surface / Під поверхнею

ponedeljek, 12. 08. 2024
- torek, 13. 08. 2024
Layerjeva hiša, Hortikulturni vrt, Kanjon Kokre
strokovni program

Izražanje čustev, strahov in misli skozi tehniko kolaža je pomembna metoda likovne terapije. Rezanje, trganje in lepljenje podob ter slik ponuja ljudem možnost, da ustvarijo razdrobljene, a realistične pokrajine, realne ali nepredstavljive odseve svojega notranjega sveta.

V svetu, polnem negotovosti, ponarejene resnice, nasilja in celo vojne, si roke podajata dve evropski umetniški iniciativi. Slovenski festival sodobnega kolaža KAOS je povabil soustanoviteljice projekta kolažne umetnosti CUTOUT iz Kijeva, Ukrajine, da delijo svoja znanja, prakse in umetnost.

Annete Sagal, Katya Syta in Olha Syta, ustanoviteljice CUTOUT projekta kolažne umetnosti iz Ukrajine, bodo avgusta v Kranju na projektni rezidenci sodelovale pri različnih aktivnostih. Poudarek celotnega projekta KAOS Umetnost ostrega reza: Pod površjem je na predstavitvi sodobne ukrajinske kolažne umetnosti. Soustanoviteljce CUTOUT festivala so dejavne na področju uporabe kolažne umetnosti kot metode likovne terapije, v ta namen zato v Kranju pripravljamo program delavnic za ukrajinske družine, ki živijo v Sloveniji, ter strokovni program, namenjen pedagoškim delavcem ter strokovnjakom in študentom iz poklicev pomoči ter vsem željnim novega znanja.

 

--> STROKOVNI PROGRAM <--

 

ZA KOGA: Namenjen pedagoškim delavcem ter strokovnjakom in študentom iz poklicev pomoči, ki želijo v svoje delo vnesti več ustvarjalnosti in ki jih zanimajo dobrodejni učinki uporabe likovnih medijev in vključevanja narave pri delu z učenci in drugimi uporabniki.

NAMEN: Namen programa je neposredno izkušanje učinkov ustvarjanja ob uporabi elementov likovne terapije, pomoči z umetnostjo in vključevanja narave kot somentorice v kreativnih procesih ob tem pa razmislek o pomenu umetnosti in ustvarjalnosti ter vključevanja v naravi utemeljenih pristopov v pedagoške procese ter poklice pomoči. Udeleženci bodo spoznavali terapevtske/zdravilne učinke umetnosti, ki jih bodo ponujale delavnice likovnih terapevtov in umetnikov. Ker program povezuje ukrajinske, romunske in slovenske predavatelje in vodje delavnic bodo v ospredju tudi študije primerov in dobrih praks iz Ukrajine in s prebeglimi iz Ukrajine.

JEZIK: Program bo potekal v angleščini in slovenščini.

LOKACIJA: Poteka v Kranju v Layerjevi hiši in okolici mestnega jedra. Če ni drugače zapisano, se aktivnost odvija v Layerjevi hiši na Tomšičevi ulici 32 v Kranju.

CENA: Program je brezplačen. Kosilo je vaš strošek.

PRIJAVA: art@layer.si - Število mest je omejeno. Ob prijavi sporočite vašo profesijo in katerega dela programa se udeležujete. Priporočamo udeležbo na obeh dneh.

 

PROGRAM

Ponedeljek, 12. 8.

9.30 Kava dobrodošlice v Layerjevi hiši, Tomšičeva ulica 32, Kranj

10.00 Annete Sagal: CUTOUT projekt kolažne umetnosti (Ukrajina), predstavitev

Annette Sagal, soustanoviteljica CUTOUT projekta in festivala kolažne umetnosti, bo opisala, kako je vojna vplivala na umetniški projekt CUTOUT in njegove umetnike. Z nami bo delila, kako so po prvem šoku okrevati in začeli delovati na področju likovne terapije, da bi pomagali sebi ter drugim, predvsem otrokom.

11.00 Anca Ghearasamescu: Ukrajinski najstniki v likovni terapiji – travma, jezikovna ovira in čustveni most, študija primera iz Romunije (Zoom)

Po začetku vojne v Ukrajini je organizacija The Red Pencil Europe v sodelovanju z lokalnim partnerjem Hope and Homes for Children Romania izvedla šestmesečni program likovne terapije za ukrajinske otroke in najstnike begunce v Romuniji. Glavni cilji programa so bili znižanje ravni stresa in spodbujanje čustvene odpornosti ob soočanju z negotovo prihodnostjo. Pomemben izziv je bila jezikovna ovira, saj so najstniki govorili le ukrajinsko in rusko. Ko je prisotna vrzel ... je potreben most. Čustveni most je bil zgrajen na treh stebrih: temah likovne terapije, raznoliki (naravni) umetniški materiali (kot nov „besednjak”) in stališču „terapevtskega opazovanja” namesto aktivnega pristopa k spreminjanju stvari. Primer študije združuje teoretične in praktične pristope.

12.00-13.00 Kosilo

13.00 Katya Syta: Vaza, delavnica

Delavnica kolaža in slikanja z vodenkami bo vzbudila občutek svobode, razvoj ustvarjalnega mišljenja in dialog z lastno podzavestjo. Po takem dialogu s seboj človek jasneje razmišlja o tem, kdo je, razume svoje meje in želje ter odkriva svojo individualnost. Katyin nestandardni pristop k poučevanju, kjer naslednji korak ni vnaprej znan, udeležencem daje večjo samozavest glede novega in prihajajočega.

14.30 Jasminka Ferček: Ustvari svoje bitje moči, delavnica v soteski Kokra (zbirno mesto pred Layerjevo hišo, Tomšičeva 32, Kranj)

Delavnica bo ponudila izkušnjo samoraziskovalnega ustvarjanja v naravi. Najprej se bomo z njo uglasili in se povezali tudi s sabo in med seboj. Nato bomo raziskali, na katerem področju življenja potrebujemo podporo in moč ter si iz materialov, najdenih v naravi, izdelali svoje bitje moči. Delavnica ponuja možnost, da se z naravnim prostorom pristneje povežemo, v njem in z njim ustvarjamo ter se od njega učimo. Narava nam ne bo nudila le svojega prostora in materialov za ustvarjanje, temveč bo naša sodelavka v samoraziskovalnem ustvarjalnem procesu.

16.00 Zaključek

Torek, 13. 8.

9.30 Matija Samec: Ustvarjalni trenutki v vrtu, delavnica v Hortikulturnem vrtu Kranja (zbirno mesto pred paviljonom na Gregorčičevi 18, Kranj, kontakt: 040 575 547)

Delavnica ni zgolj sprehod po parku, botanično ali teoretično predavanje. Vabimo vas, da doživite naravno okolje na poglobljen, čuten način. Narava ponuja neskončno raznovrstnost materialov, tekstur, oblik in možnosti za ustvarjalno izražanje, obenem pa tudi oder za prvinski ustvarjalni proces zbiranja naravnih materialov in združevanja z naravo. Potopite se v naravne elemente s svojimi čuti in odkrijte, kako enostavno se je povezati. S samim seboj, z drugimi in s planetom, ki nas vse podpira v velikem kolažu življenja.

11.00 Annete Sagal: Avtoportret, delavnica v Layerjevi hiši, Tomšičeva ulica 32, Kranj

Delavnica z uporabo elementov likovne terapije predstavlja uporabo kolaža in slikanja z vodenkami ter nam pomaga razumeti trenutno čustveno stanje ter poiskati rešitve za njegovo izboljšanje. Delavnico bomo začeli z vajami dihanja, nato pa bomo narisali svoje “stanje bivanja”. To je lahko preprosto zgolj izbrana barva in oblika. Nato bomo začeli likovno razmišljati, kako ga želimo spremeniti ali razviti s pomočjo kolažnih umetniških tehnik. Zaključili bomo s kratko prakso z metaforičnimi asociativnimi kartami.

12.00-13.00 Kosilo

13.00 Oljana Karpus: Desetiročka lutka-motanka, delavnica

Izdelovali bomo ukrajinsko ljudsko lutko-motanko Desetiročko. V preteklosti so ženske izdelovale Desetiročko kot pomočnico pri opravilih. Izkoristili bomo izkušnje naših prednic in materializirali svoje namere in načrte skozi Desetiročko. Kasneje bo udeleženke opominjala na njihove prioritete. To jih bo spodbudilo k sprejemanju korakov za uresničitev zastavljenih ciljev. Ta praksa pomaga določiti prioritete, razporediti moči in zmanjšati raven stresa.

15.00 Katya Syta: Naključja, delavnica/masterclass

Delavnica temelji na ideji Tiberiusa Silvashija, ki predpostavi, da umetnost lahko nastane iz naključja. Med delavnico bomo raziskovali, kaj pomeni naključje. Opazovali bomo prostor in iskali "napake" – tiste elemente, ki nastanejo kot posledica dejanja, vendar niso bili njegov prvotni cilj. Na podlagi teh opazovanj bomo ustvarjali kolaž, pri čemer bomo uporabili tudi madeže kave in čaja. Ta pristop nam bo pomagal izkoristiti lepoto in ustvarjalnost, ki se skriva v nenamernih rezultatih.

17.00 Cath Rogers: Collage Care, predavanje (Zoom)

Cath bo govorila o svojem ponovnem odkritju moči kolaža, ki ga je izkusila ob ustvarjanju del skupaj z nekaterimi najbolj ranljivimi ljudmi v skupnostih. Predstavila bo več zgodb iz svojega dela v bolnišnicah in zaporih. Cathina dolgotrajna, osebna pot z rezanjem in lepljenjem je bila zaradi teh srečanj trajno poglobljena, kar ji je prineslo nov spoštljiv odnos do transformacijske moči tega medija tako na izvajalce kot na udeležence. Cath bo prav tako predstavila svoje sodelovanje z avtorico Laurie Kanyer, ki je v svojih knjigah "Collage Care" in "Collage Care the Method" pisala o pozitivnem vplivu kolaža na čustveno dobro počutje. Te metode so bile vključene tudi v Cathino delo v socialnih in zdravstvenih ustanovah.

 

_ _ _ _ _ _  _ _ _ _ _ _ _ _ _

 

SPREMLJEVALNI PROGRAM 

Namenjen širši publiki.

Sobota, 10. 8.  

KAOS festival sodobnega kolaža, Layerjeva hiša, Tomšičeva 32, Kranj // Več informacij

17.00 Jasminka Ferček: Odzivi pod površjem, delavnica (v slovenščini)

19.00 Sprehod z umetniki: DNLM (SI), Leon Zuodar (SI), Petja Kolenko (SI), Sakia Reis (DE) (v angleščini)

20.30 Odprtje razstave “Pogled vase” (UA), 23 umetnikov iz Ukrajine, udeleženci projekta CUTOUT COLLAGE ART

Refleksija, razmišljanje o spremembah v sebi, spremembah v dojemanju okolja, države, v kateri živimo, in vrednot. Leto 2024 – vse tisto, kar se je sprva zdelo strašljivo ob začetku vojne invazije v Ukrjini, je zdaj nova normalnost, ki Ukrajince ločuje od tistih, ki niso seznanjeni z življenjem v državi v vojni. Ne zavedamo se, kako živimo v stalnem adrenalinu, fatalizmu in hitrem ritmu, hkrati pa poskušamo preživeti in uživati. Kako si? Kaj danes vidiš v sebi? Ti si nadčlovek! Kajti ostajaš človek.

CUTOUT od leta 2021 vedno obravnava pomembne teme o človečnosti, družbenih vprašanjih in vojni. Spomladi 2024 je bil čas zrel, da se je 20 umetnikov in 3 kuratorke pogledalo globoko vase in se vprašalo: "Kako se v resnici počutimo?" Vsi so doživeli velike travme od leta 2022; nekateri so izgubili ljubljene osebe ali premoženje, drugi so bili izpostavljeni spolnemu in fizičnemu nasilju s strani ruskih okupatorjev. Ta razstava v ospredje postavlja nekaj drugega, njihovo dobro počutje. Prvič je bila izvedena v CUTOUT COLLAGE STUDIU maja 2024.

21.00 Kiki, koncert

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

ENGLISH:

https://docs.google.com/document/d/146_ycE8_RbD411fsWJRbE-6V-0P13eIT6ckOoOnqiUk/edit

Biografije mentorjev in predavateljev

Annete Sagal (UA), soustanoviteljica CUTOUT projekta, je certificirana likovna terapevtka, multidisciplinarna umetnica in kustosinja ter članica ukrajinskega združenje za likovno terapijo. Leta 2018 je diplomirala iz mednarodnih odnosov in kulturne diplomacije na Andrzej Frycz Modrzewski Univerzi v Krakovu. Leta 2023 je pridobila certifikat za likovno terapijo pri delu z otroki in odraslimi na Inštitutu za višjo psihologijo in telesne terapije, leta 2024 pa je prejela certifikat za zdravljenje z umetnostjo z Univerze na Floridi.

Anca Ghearasamescu (RO) je Phronetik® umetnostna terapevtka in jungovska psihoterapevtka s sedežem v Bukarešti (Romunija). Dela v zasebni praksi z otroki, mladostniki in odraslimi ter ima klinične izkušnje s psihiatričnimi bolniki v individualnih in skupinskih seansah umetnostne terapije. Oktobra 2022 se je pridružila iniciativi The Red Pencil Europe in Hope and Homes for Children Romania za mlade ukrajinske begunce ter šest mesecev izvajala skupinske in individualne seanse umetnostne terapije.

Katya Syta (UA), soustanoviteljica CUTOUT projekta, je sodobna ukrajinska kolažna umetnica, avtorica mojstrskih tečajev o kolažu in eksperimentatorka, ki se je usmerila v čustveni in filozofski kolaž. Kot strokovnjakinja za komunikacijo, mentorica, aktivistka in prostovoljka je tudi kustosinja in koordinatorka razstave CUTOUT COLLAGE FESTIVAL. Je ena ključnih oseb, ki popularizira kolaž v Ukrajini.

Jasmina Ferček (SI), tekstilna umetnica in magistrica pomoči z umetnostjo, ki že 20 let deluje v kolektivu Oloop na področju tekstilne umetnosti in oblikovanja, kjer soustvarja in vodi različne ženske skupine, najpogosteje priseljenke. Navdušuje se nad terapevtskim potencialom tekstilne umetnosti ter ga že vrsto let raziskuje, o njem predava in piše. Na samoraziskovalnih delavnicah, ki jih vodi, pogosto uporablja v naravi utemeljeno pomoč z umetnostjo. Je aktivna članica Slovenskega združenja umetnostnih terapevtov (SZUT) in Evropskega združenja za likovno terapijo (EFAT).

Matija Samec (SI) je certificiran izvajalec gozdne terapije in vodnik gozdnih kopeli. Predan je pomoči ljudem pri izboljšanju zdravja skozi izkušnje povezovanja z naravo in naravnim načinom življenja. Udeleženci njegovih delavnic so uvedeni v prostore narave na način, ki jim omogoča, da se upočasnijo, prisluhnejo svojim čutom in napolnijo svoja srca z lepoto in užitkom naravnega sveta. Leta 2024 se je pridružil Hortikulturnemu društvu Kranj, dejaven je na področju odpiranja botaničnega vrta kot zelene oaze za duševno in telesno zdravje skupnosti.

Oljana Karpus (UA) je likovna terapevtka iz Ukrajine. Že več let raziskuje ukrajinsko ljudsko kulturo in išče zanimive etnografske prakse, ki jih je mogoče uporabiti v sodobni psihoterapiji. Ena izmed njenih najljubših praks so ljudske punčke-motanke, ki so našim prababicam nadomeščale sodobno psihoterapijo. Je likovna terapevtka v izobraževanju in članica Slovenskega združenja umetnostnih terapevtov.

Olha Syta (UA), soustanoviteljica CUTOUT projekta, živi in dela v Kijevu. Leta 2006 je pridobila osnovno umetniško izobrazbo na Akademiji sodobne umetnosti Salvador Dali v Kijevu. Leta 2010 je diplomirala iz umetnostne zgodovine, leta 2011 pa magistrirala iz notranjega oblikovanja in pohištva na Kijevski nacionalni univerzi za tehnologijo in oblikovanje (KNUTD).

Cath Rogers (UK) je večkrat nagrajena umetnica kolažev in asamblažne umetnosti, ki živi in dela v Liverpoolu. Ima desetletje izkušenj z vodenjem ustvarjalnih skupin kot umetnica, vključno z več leti dela kot likovna psihoterapevtka. Trenutno se večinoma posveča svoji umetniški karieri in vodi ter razvija projekte, ki se ukvarjajo z družbenimi vprašanji in/ali pomagajo izboljšati dostop do umetnosti. Svoja lastna pot do boljšega duševnega zdravja skozi ustvarjanje umetnosti jo navdihuje pri tem, da tudi drugi pomaga pri njihovem ustvarjalnem preoblikovanju.

 

_ _ _ _ _ _  _ _ _ _ _ _ _ _ _

PRODUKCIJA / PRODUCTION
Zavod Carnica Kranj, Festival sodobnega kolaža KAOS

PARTNER
CUTOUT COLLAGE ART PROJECT Kyiv

Projekt podpira “Culture Helps / Культура допомагає” – projekt, ki ga sofinancira EU Program za ustvarjalnost in ga izvajata Insha Osvita (UA) in zusa (DE). Mnenja in stališča so izključno od producentov projekta in ne odražajo nujno mnenj Evropske unije ali Izvršnega agenta za izobraževanje in kulturo EU (EACEA). Evropska unija in EACEA za program nista odgovorna.

This project is supported by “Culture Helps / Культура допомагає” – a project co-funded by the EU Creative Europe Programme and implemented by Insha Osvita (UA) and zusa (DE). Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.

zusa
https://www.facebook.com/zusaculture
https://www.instagram.com/zusaculture/

Insha Osvita
https://www.facebook.com/inshaosvita/
https://www.instagram.com/insha_osvita_community/

prijava na layer obvestila

prijava na medijska obvestila