Jasmina Pacek

Hrvaška/ZDA
Tekstil kot priča

Prof. dr. umet. Jasmina Pacek, univ. spec. umet. terap. je hrvaško-ameriška umetnica in likovna terapevtka. Mednarodno izobražena je pridobila diplomo iz oblikovanja tekstilij (BDes) na National College of Art and Design v Dublinu na Irskem, magisterij iz tekstilne umetnosti in kostumografije (MFA) na University of California ter doktorat umetnosti na Univerzi v Osijeku na Hrvaškem v sodelovanju z Rider University v Princetonu v ZDA. Kvalifikacijo s področja likovne terapije je pridobila v okviru Univerzitetnega specialističnega študija kreativnih terapij, smer likovna terapija na Akademiji za umetnost in kulturo ter na Medicinski fakulteti Univerze v Osijeku, v partnerstvu z George Washington University v ZDA.

Jasmina razstavlja tekstilna in likovna dela ter deluje kot kostumografinja. Ima bogate izkušnje predvsem pri delu z mladimi prestopniki, vojaki s PTSD, osebami, ki so preživele travmo, otroci s posebnimi potrebami ter z umetniki in študenti umetnosti.  Poučuje umetnost in likovno terapijo. Eno od njenih ključnih zanimanj je uporaba umetnostnoterapevtskih protokolov pri profesionalnih umetnikih in študentih, pri čemer uporablja Kontinuum ekspresivnih terapij (Expressive Therapies Continuum - ETC). Aktivacija vseh ravni ETC—kinestetično/senzorične, zaznavno/afektivne, kognitivno/simbolične in ustvarjalne—spodbuja celostno delovanje možganov in podpira osebno rast. Ta pristop prispeva k stabilnemu fizičnemu, duševnemu in čustvenemu blagostanju ter pomaga umetnikom pri soočanju z duševnimi izzivi sodobnega umetniškega trga. Udeleženci lahko skozi tkanje, pletenje, kvačkanje, vezenje in šivanje izražajo čustva, kot so jeza, žalost in veselje. Tekstil nosi močna občutja, čas, namenjen ustvarjanju, pa omogoča globljo čustveno predelavo. Delo v skupnosti, kjer vsak deli svojo zgodbo, ustvarja občutek potrditve, podpore in povezanosti ter služi kot protiutež osamljenosti, sramu in strahu.

🔗 Več o Jasmini Pacek

BIEN delavnica: Šivanje zgodb – iskanje varnega prostora

V terapevtskih in človekovim pravicam zavezanih okoljih narativni tekstil odraža kulturo, čas in namen. Delavnica se bo začela z uvodnim predavanjem o uporabi narativnega tekstila kot sredstva izražanja, skladno z Perryjevim nevrološkim modelom "5R" (2006). Udeleženci bodo sodelovali v relacijskih, ponavljajočih, relevantnih, nagrajujočih in ritmičnih tekstilnih dejavnostih, pri čemer bodo izbirali med različnimi materiali in ustvarjali osebne tekstilne zgodbe s tkanjem, pletenjem, kvačkanjem, vezenjem ali šivanjem. Drugi dan bodo udeleženci svoje stvaritve v zaupnem okolju predstavili, zadnji dan pa bodo svoja dela odnesli v vrt, kjer bodo našli varne prostore za razstavo svojih del.

Fotografije:

1. Zgodba na tekstilu, izdelana s strani hrvaškega likovnega terapevta Krunislava Stojanovskega, univ. spec. art. therap., MFA.
2. Študenti 3. generacije art terapevtov z Akademije za umetnost v Osijeku
3. Študenti 4. generacije art terapevtov z Akademije za umetnost v Osijeku, Hrvaška